Види шотландського віскі: популярні марки й види

Види шотландського віскі: популярні марки й види

Час читання - 5 хв.

Сьогодні, коли говорять про віскі, його зазвичай розділяють на шотландський, ірландський і американський. Шотландський набув найбільшої популярності у світі й вважається елітним напоєм. Його заведено називати просто «Скотч».

Раніше віскі в Шотландії називали «водою життя»: його виготовляли виключно монахи. Перші письмові знахідки про виробництво напою датуються ще 1494 роком. Але свою популярність шотландський віскі набув лише після об’єднання з Англією. Розповсюдившись по всьому світу, він став національним символом країни.

Шотландський віскі: види

Шотландський віскі – це міцний ароматний напій з різних видів зерна (зерновий дистилят), що витримується виключно в дубових бочках не менше 3-х років. Основною сировиною для їх виробництва слугують ячмінь і пшениця. Саме це зерно дає характерний смак всім солодовим віскі.

На відміну від інших видів віскі, шотландський має характерну торф’яну нотку в ароматі й в післясмаку. Це пов’язано з тим, що з давніх-давен на винокурнях у пічках використовували торф.

Напої розподіляються на 3 основні групи:

 1. Солодовий (Single Malt) – виготовляється із солодженого ячменю шляхом подвійної перегонки. Витримується не менше 3-х років в дубових бочках.
 2. Зерновий або «зелений» віскі (Single Grain) – виготовляється з несолодженої пшениці, ячменю або кукурудзи, але з додаванням 10% ячмінного солоду. Вони використовуються переважно для виробництва змішаного віскі.
 3. Купажі (Blended) – це суміш односолодових і зернових напоїв в різних пропорціях. В цій категорії також вирізняють купажі лише з односолодових напоїв і лише з зернових. Сенс купажування полягає в тому, щоб поєднати кращі властивості різних спиртів. Перший такий віскі був розроблений ще в 1853 році.

На сьогодні існує 5 основних регіонів в Шотландії по виробництву віскі.


 1. Гайленд – шотландське нагір’я, що географічно є найбільшим регіоном по виробництву скотчу. Напої з північної частини відрізняються присмаком вереску і яскравим торф’яним ароматом, а на півдні мають солодкуваті квітково-фруктові нотки.
 2. Лоуд – спеціалізується на виробництві легких витончених віскі з яскравими квітковими ароматами. Це вишукані й елегантні напої з рівнинних підприємств.
 3. Кемпбелтаун – найменший регіон по виготовленню віскі, що довгий час був центром індустрії в Шотландії. Тут випускають дуже щільні солодові віскі з насиченими земляними й торф’яними нотками.
 4. Спейсайд – спеціалізуються на виробництві солодких солодових віскі. Цей регіон завжди був центром справи в Шотландії. Для напоїв характерні медові нотки.
 5. Острови й острів Айла – острівні віскі мають характерний солонуватий смак з димними й торф’яними нотками. Напої з острову Айла відрізняються впізнаваним димно-вугільним ароматом з присмаком водорості і йоду.

 

Шотландський віскі: всі марки і їх особливості

Класичний шотландський віскі: марки

Класичні види скотчу мають мінімальний термін витримки 3 роки в дубових бочках. Як правило, це напої молоді, прозорі з додавання сахарного колеру. Віскі представлених марок можна знайти в багатьох магазинах по доступним цінам.

White Horse

Напій в прозорій звичній для віскі пляшці з відомим зображенням символу таверни – білого коня. Аромат солодкий з медовими й карамельними нотками. Після смакування ароматика переходить в легкі ванільні відтінки з фруктовим присмаком. Напій легкий, повністю повторює аромат, спирти яскраві з коротким фінішем.

Bell's Оriginal

Більш щільний напій з менш вираженим карамельним і солодким ароматом. Відчуваються легкі димні відтінки, нотки соломи і горіхів. Смак зерновий з солодовою гаммою. Легкий присмак хліба і торфу.

Black&White

Пляшка з прозорого зеленого скла з традиційним шотландським символом на етикетці – собачки породи фокс тер’єр. Напій має яскраву квіткову тему, близьку до стандартів острівних шотландських віскі. Відчувається лимонний відтінок з горіхом. Смак не дуже виразний, але з фруктовими нотками й димним післясмаком. Більш збалансований по цукру.

Teacher’s Highland Cream

Ще більш суха гама, ніж у Bell's original. Відразу відчувається торф'яно-земляна тема, солодові характерні нотки. Смак щільний, димний, повнотілий з великим вмістом солодових спиртів. В післясмаку яскрава ванільність, що надають бочки з-під бурбону.

Red Label від Johnnie Walker

Самий популярний і впізнаваний бренд віскі у всьому світі з червоною етикеткою. Напій має незвичайний аромат мікроводорослі з горіховими й перцевими нотками. Це більш сухий і чоловічий напій, близький до острівних віскі. Лише в післясмаку відчувається легка ваніль, хлібна скоринка, легкий димний присмак.

Елітний шотландський віскі: бренди

 • Johnnie Walker Black-label – найвідоміший у світі купажний скотч. Він традиційно входить в топ 10 найкращих напоїв з масштабного виробництва.
 • Chivas Regal – люксовий вид віскі, який славиться своєю витримкою. Кажуть, що саме його полюбляв вживати Френк Сінатра. Це м’який купажований віскі з приємними квітковими й фруктовими ароматами. Деякі знавці вирізняють в ньому яскраві нотки груші.
 • Glenfiddich – кращий одно солодовий скотч з витримкою більше 12 років. Виготовляється на водному розчині з відбірного солоду. Навіть торф на підприємстві використовується лише з однієї зони.
 • Dewars – купажований напій з сорока сортів односолодових віскі.
 • Auchentoshan – солодовий скотч відомий своєю потрійною дистиляцією.

З усього світового асортименту, лише 20% скотчу (згідно інформації на 2016 рік) виготовляється шотландськими компаніями.