Як обрати сорт риби

Як обрати сорт риби

Час читання -3хв.
Без риби та морепродуктів раціон харчування не можна вважати повноцінним. Зараз асортимент риби величезний, і можна собі дозволити ласувати навіть екзотичною рибою хоч щодня.

Без риби та морепродуктів раціон харчування не можна вважати повноцінним. У дитинстві нас вчили, що принаймні один день на тиждень має бути рибним – варто готувати та вживати дари моря. Зараз асортимент риби величезний, і можна собі дозволити ласувати навіть екзотичною рибою хоч щодня. Але помилково думати, що часте вживання риби – це дуже дорого та недоступно більшості споживачів. Прочитавши цю статтю, ви зробите для себе чимало відкриттів. Приміром, про те, що одним із лідерів за корисністю є одна з найдешевших риб – оселедець! Але давайте розбиратися у питанні поступово.

Яка риба для людини корисна?

Про те, що риба з річки, моря чи океану корисна та поживна, людство знає з прадавніх часів. Але зараз, враховуючи екологію, забруднення світового океану та розвиток харчової промисловості, варто керуватися різними факторами, обираючи рибу на стіл. Багато хто вважає, що краща риба та морепродукти – дикого вилову, тобто – не культивована. Але це теж дискусійне питання, адже деякі різновиди риби сильніше за інших всотують небезпечні хімічні речовини з води. До цього ми ще повернемось.

Щодо користі для здоров’я, то в рибі містяться корисні кислоти Омега-3 і Омега-6, які знижують ризик виникнення захворювань серця і судин, знижують рівень холестерину, регулюють кров'яний тиск, сприяють підвищенню розумової активності. Також риба це джерело легко засвоюваного білку, вітаміни і мінеральні речовини, важливі для нормального обміну речовин, для активної розумової і фізичної діяльності. Фосфор, селен, йод – усе це містить свіжа та морожена риба.

Але морепродукти можуть нести в собі небезпеку для людини. Річ у тім, що є проблема забруднення рибної сировини токсичними хімічними речовинами. Найбільш небезпечними є ртуть і поліхлордифеніли. Вважається, що три види риби найактивніше абсорбують ці речовини – жовтий окунь, синій тунець, королівська макрель. Купуючи цю рибу, поцікавтеся сертифікатами якості та іншою інформацією від виробника (постачальника).

ТОП корисної риби

За останніми дослідницькими даними, корисною для здорового організму рибою вважається та, що живе в холодних північних морях і водоймищах. Це тріска, минтай, пікша, камбала, оселедець. Також корисні риби сімейства лососевих, яка виросла та була виловлена у природньому середовищі. За рекомендаціями дієтологів та експертів з харчової безпеки можна скласти такий список риби:

 1. Форель, лосось, горбуша – червона риба, яка належить до лососевих. Вживання жирної червоної риби покращує роботу серцево-судинної системи, перешкоджає утворенню тромбів. У ній багато вітамінів групи В, А і Д, а також селен, фосфор і фолієва кислота.
 2. Оселедець. Оселедець вважається однією з найбільш жирних риб (і цей жир – корисний), а білка в ній стільки, що 250 грамів оселедця покривають денну потребу людини у білку.
 3. Тріска. Корисне не лише філе риби, а й печінка тріски, яка вважається делікатесом. У трісці майже немає холестерину. Її біле м'ясо містить 19% білків і лише 0,3% жиру.
 4. Скумбрія. Смачна, жирна та поживна риба, яку в світі ще знають під назвою макрель, має різновиди – атлантична, іспанська, королівська, тихоокеанська. Вважається, що ця риба краща з усіх жирних риб, багатих омега 3 і 6.  Варто обирати охолоджену або заморожену скумбрію, а не копчену чи солену. Те саме стосується й оселедця – будь-яким способом, окрім копчення, рибу легко приготувати самостійно.
 5. Дорада або морський карась. Вживання білого м'яса цієї риби запобігає захворюванням щитовидної залози. Крім цього, дорада містить дуже важливі макроелементи: магній, кальцій і фосфор.
 6. Тунець. Відрізняється вмістом великої кількості білка (на 100 г риби 24 г білка), який засвоюється на 95%, забезпечуючи організм всіма незамінними амінокислотами. Це робить рибу дієтичною та улюбленим продуктом в раціоні спортсменів, які прагнуть мати хорошу м'язову масу і силу. Але, як ми вже зазначали вище, від деяких видів тунця краще утриматися, зокрема, небезпечним може бути синій та м'ясо найбільш великих особин тунця. В ньому може міститися значна кількість ртуті.
 7. Минтай – недорога та корисна біла риба. З мінералів у ній найбільше міститься фтору, калію, кальцію і фосфору. Завдяки такому складу минтай вважається корисним та дієтичним. Ще одна незаперечна перевага минтая – високий вміст йоду.

 

Є такий влучний вислів – найкорисніша риба це свіжа риба. Це дійсно так. Обираючи рибу, слідкуйте за тим, що:

 • зябра мають рожеве забарвлення і свіжий запах;
 • очі риби блискучі, а не каламутні чи тьмяні;
 • після натискання на тушку вм'ятина швидко зникає, вода не виділяється;
 • колір філе лососевих видів не яскравий, а прожилки - білі (не помаранчеві). Це важливий показник того, що така червона риба корисна, вирощена в природньому середовищі;
 • глазур в замороженій рибі не перевищує 5% або її немає взагалі.

 

Споживайте корисне!