Як читати винну етикетку: корисні практичні поради

Як читати винну етикетку: корисні практичні поради

Час читання -4хв.
Знати абсолютно все про благородний напій із винограду можуть лише професійні сомельє. Однак вибрати вино для домашнього застілля чи для власного ресторану без допомоги професіоналів цілком реально.

Знати абсолютно все про благородний напій із винограду можуть лише професійні сомельє. Однак вибрати вино для домашнього застілля чи для власного ресторану без допомоги професіоналів цілком реально. Рестораторам варто складати винну карту, виходячи з традиційних поєднань страв із тим чи іншим вином, сортом винограду та смаків блюд. Також можна використовувати регіональний метод поєднання, коли винна карта складається виключно з місцевих вин того регіону звідки походить кухня ресторану. Наприклад, у грузинському ресторані будуть представлені грузинськи вина, в італійському - вина Італії.

Звичайно, у винному меню можуть бути найпопулярніші чи відомі вина, які відвідувачі без допомоги можуть замовити самі та не помилитися. Але досить часто у винних картах будуть невідомі вина, з цікавих винних регіонів чи маловідомих сортів винограду.  Як не розгубитися у величезному асортименті вин зі всього Світу. Більшість необхідної інформації міститься на фронтальній етикетці на пляшці, а також на контретикетці з іншого боку.

Читаємо винну етикетку правильно

Щоб вибрати напій до смаку чи до конкретної страви, варто знати кілька основних нюансів, інформацію про які має містити етикетка будь-якого вина.

По-перше, це країна та регіон походження. Саме за цією ознакою, серед інших, розташовують пляшки з вином на полицях винного відділу в METRO. Це, мабуть, найоб’ємніша тема у професії сомельє. Адже відомо, що в межах однієї країни навіть один сорт винограду може давати вина які будуть відрізнятися за ароматом та смаком, давати різні характери вину. На цьому принципі грунтується поняття терруар (фр. terroir) - слово, що описує  купу факторів у виноробстві, які роблять ту чи іншу мікрозону унікальною. Такі зони у Європі закріплюються законодавчо за допомогою найменувань контрольованих за походженням (A.O.P.). Закріпленні найменування є не тільки в вині, а я в інших унікальних європейських продуктах, наприклад у сирах чи м’ясних виробах.   

Проте назви популярних винних регіонів країни відомі всім. Зокрема, червоні вина з Бордо знані на весь світ яскравими, насиченими смаками сухих червоних вин та найдорожчими у світі зразками білих солодких. В Італії, яка постійно конкурує із Францією за прихільність гурманів та винних критиків, існує 20 виноробних регіонів в яких не також і важко розібратися та запам’ятати, які саме вина вам подобаються та шукати знайомі назви на етикетках.  

Різниця у смаках та органолептичних показниках залежить від особливостей ґрунту, клімату, в якому вирощують виноград, а також від сорту чи суміші сортів винограду, використаних у виробництві. Не варто переживати стосовно того, що ви не спеціалісти в тонкощах винних регіонів та нюансах смаків. Виробники дбають про своїх клієнтів, тому навіть на маленькій етикетці примудряються розмістити достатньо інформації.

Але не завжди на етикетці імпортного вина буде вказано тип чи кількість залишкового цукру в вині. З цим нам допоможе обов’язкова українська контретикетка на звороті пляшки.

Отже, друге, що допоможе у процесі вибору, — тип вина на етикетці. Обов’язково має бути вказаний тип вина: - тихе, ігристе чи кріплене. Також вказується вміст цукру згідно з українськими нормами: — сухі, напівсухі, напівсолодкі, солодкі.

Як зорієнтуватися, якщо перекладної контретикетки немає, у ситуації, коли необхідно придбати вино за кордоном?

Варто запам’ятати кілька нескладних позначень, які стануть у пригоді в різних країнах.

Сухе вино позначається англійською dry, французькою — sec, італійською - secco, іспанською та португальською — seco, німецькою — trocken.

Напівсухе — medium dry (off-dry), ; португальською — meio seco, adamado; німецькою — halbtrocken; іспанською — semiseco.

Напівсолодке —  medium sweet, semi-sweet, французькою - moelleux, abboccato чи amabile —італійською, іспанською — semidulce; німецькою — lieblich або feinherb.

Sweet, doux, doce, dulce,  dolce — позначення солодких вин англійською, французькою, італійською, португальською, іспанською.  

Колір та сорти винограду

Колір вина також вказується на контретикетці українською, адже через непрозоре скло часом не видно, біле чи червоне вино у пляшці.

Вино поділяється на моносортове чи сепажне (від фр. Cépage — сорт винограду) і купажне, зроблене із бленду (суміші сортів). Немає жодних підстав стверджувати, що сепаж краще бленду чи навпаки. Використовувати один сорт чи багато сортів винограду у вині  - це радже данина традиціям, які підтримують винороби у своїх регіонах виробництва. Проте зазначення сорту на етикетці робить вино зрозумілішим і ближчим споживачеві.

У більшості країн Європи на етикетці буде вказано не сорт винограду, а саме місцевість де виробили вино (найменування контрольоване за походженням (A.O.P.). Вміст сортів винограду варто шукати на українському перекладі на звороті.

Назву міжнародних сортів винограду, таких як Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir чи Shiraz — серед червоних та Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling  - серед білих, що розповсюджені у всьому світі - ми знайдемо на етикетках вин країн Нового Світу. Саме там - у Чилі, Аргентині, Австралії,  Новій Зеландії, ПАР та США вказують спочатку сорт винограду, а вже потім, більш маленьким шрифтом регіон виробництва.

 Смак та поєднання із продуктами

Це дуже корисна інформація, яка допоможе визначитися з вибором. Виробник у короткій формі вказує основні ноти смаку та присмаки, посмаки. Терпкість, солодкість, аромат фруктів, квітів, нюанси витримки в дубі, сухофруктів, меду, спецій тощо. Поєднання зі стравами: солодким, сирами, рибою,  м‘ясом, антіпасті, рибою чи морепродуктами, овочами, салатами чи фруктами — практична інформація, що допоможе не помилитися в підготовці до особливої події. Всі ці нюанси ви знайдете на українському перекладі на звороті пляшки.  

N.B. Щодо картинки, яка зазвичай друкується на етикетці, то це може бути що завгодно! Комікс, герб виноробні, пейзаж, картина відомого митця - та…На смак вина точно ніяк не впливає.