Столові прибори: історія та етикет

Столові прибори: історія та етикет

Час читання -5хв.
Етикет за столом ― культура поведінки, спілкування та вживання їжі. Знання встановлених правил полегшує спілкування за столом, допомагає відчувати себе комфортно й затишно.

«Гарне виховання не в тому, що ти не проллєш соусу на скатертину, а в тому, що ти не помітиш, якщо це зробить хтось інший» ― А. П. Чехов.
Особливо якщо мова йде про вміння користуватися великим асортиментом столових приборів.

Столові прибори: екскурс в історію

У більшості європейських країн, аж до XVI століття, вживання їжі руками було нормою. Тільки через два століття свята й застілля набули упорядкований характер, в широкий вжиток увійшли столові прибори, почали формуватися правила етикету за столом, поведінки та манери. На святах й застіллях приділялася особлива увага розсадженню гостей, сервіровці столу. Як тоді, сьогодні столові предмети розкладають на скатертину, але тільки в певному порядку.

Вилка

Предмет, який виявився на столах пізніше всіх, хоча згідно знахідкам археологів вилка була в ужитку знаті в Стародавньому Римі, Греції. Виделкою, як столовим прибором, вперше почала користуватися візантійська принцеса Марія Іверська, оскільки не любила їсти їжу руками. Сьогодні вилка бере участь у багатьох процесах прийому їжі, тому й різновидів її достатньо:


 1. Столова ― з довгою рукояткою та чотирма вузькими зубцями. Призначена для гарячих других страв. Розташовують ближче всього до тарілки з лівої сторони.
 2. Закусочна ― зменшений варіант столової, з чотирма зубцями. Подають до холодних закусок. На столі завжди лівіше рибної.
 3. Рибна ― коротше й ширше закусочної, з чотирма зубцями та невеликим поглибленням в центрі. Вилка з трьома зубчиками ― кокільна ― її застосовують для гарячих закусок. Рибна вилка слідує відразу за столовою.
 4. Десертна ― довжиною 15 см з чотирма вузькими та трохи короткуватими зубчиками. Подається до сирних запіканок, шарлотки, пирогів. Кладуть за тарілкою, ручкою вліво.
 5. Кондитерська ― має 3 однакових вузьких зубця. Подається прилад до м'яких тортів, бісквітів, тістечок.
 6. Фруктова ― з трьома/двома зубцями невеликого розміру. Використовують для фруктових тарілок, салатів.

 

Існує окремий вид й для морепродуктів, устриць, омарів та навіть лимона. Відрізнити перші можна по більш широкому крайнього зубчику ― призначений для відділення м'якоті від раковин. Лимонна ж має два гострих зубця й застосовується для перекладання скибочок лимона, накладання оливок, консервованих огірочків.

Ложка

У порівнянні з виделкою, ложкою почали користуватися набагато раніше. Перші прототипи сучасного столового предмета використовувалися ще в III столітті до нашої ери. Тоді їх виготовляли з глини, кісток тварин, дерева. Сьогодні це срібло, золото, сплави різноманітних металів. Форму еліпса ложки придбали в XVIII столітті, а трохи пізніше стала довшою й ручка. Відповідно до сучасного етикету в ресторані, столові прибори на сервірованому столі можна побачити кількох видів:

 

 1. Столову ― відрізняється довгою ручкою (21 см) та звуженою частиною краю черпака. Подається під перші гарячі страви.
 2. Десертну ― менше столової ложки (18 см) та має більш заокруглений носик. Призначена для м'яких десертів, які не ріжуть: пудинги, муси, панакоти. Стоїть над тарілкою, ручкою вправо.
 3. Чайну ― зовні схожа з десертною, тільки довжина становить 15 см. Приладом перемішують цукор в чаї, їдять гарячий шоколад.
 4. Кавову ― коротше чайної (13 см). Подається при сервіруванні столів до сніданку та трапез, де будуть подавати каву.
 5. Для морозива ― прилад виконаний за формою черпака, із заокругленими краями. Ручка по довжині ідентична чайній. Подається виключно до морозива.

 

Також на столі ви можете зустріти спеціальні лопатки для ікри, перекладання салатів із загальних блюд, ложки для коктейлів.

Ніж

Столовий предмет, якому по праву віддається першість. Спочатку в руках людини з'явилися саме кам'яні пластини, потім бронзові, мідні й залізні. Поступово змінювалися форма леза, матеріал ручки, але різноманітність сучасних ножів куди більша:

 

 1. Столовий ― довжина його леза трохи довше ручки. Призначений для других гарячих страв, кладеться праворуч від тарілки лезом до неї.
 2. Рибний ― лезо має форму лопатки зі скошеним краєм. Застосовують для гарячих рибних страв. Кладуть праворуч від столового ножа.
 3. Закусочний ― його довжина дорівнює діаметру закусочної тарілки. Крім всіх видів закусок, використовують для яєчні та млинців.
 4. Десертний ― тонше й коротше попереднього, але з заокругленим вістрям. Використовують для солодких пирогів, сирів.

 

Для розрізання фруктів, маленьких тістечок подають фруктовий нiж з витягнутим лезом, а для сиру ― з роздвоєним та загнутим вгору лезом. Також існують спеціальні ножі для намазування масла, джемів ― у них короткі широкі леза та довгі рукоятки. Їх ставлять на пиріжкову тарілку.

Загальні правила столового етикету

Використовувати столові прилади за правилами етикету нескладно, якщо знаєш основні:

 

 1. З якого боку розміщені прилади щодо тарілки, тією рукою вони повинні використовуватися.
 2. Ложки, вилки й ножі розташовані в тій черговості, в якій будуть подаватися страви. Першими беріть ті, які найдалі перебувають від тарілки, й далі по-порядку.
 3. Десертні ложка, виделка, ніж завжди розташовуються вище тарілки.
 4. Для викладання їжі з загального блюда використовуйте спеціальні роздавальні прилади.
 5. Їжте невеликими порціями, не нахиляючись близько до тарілки.
 6. Якщо блюдо стоїть далеко від вас, не тягніться, а попросіть його передати.
 7. М'ясо й рибу нарізають маленькими шматочками поступово, після проковтування попереднього.
 8. Тарілку з супом нахиляють тільки від себе. При зачерпуванні так само від себе рухають й ложку.
 9. Під час паузи прилади укладають по різні боки на край тарілки так, щоб ручки спиралися на стіл.
 10. При очікуванні наступного блюда ніж та виделку встановлюють хрест на хрест. При цьому ніж повинен лежати горизонтально, лезом вліво і рукояткою вправо, а вилка ― вертикально поверх ножа.
 11. Якщо покласти ніж й виделку ручками вгору або перехрестити зубчики вилки з лезом ножа, то ви продемонструєте невдоволення обслуговуванням.
 12. Протилежна позиція, коли ручки спрямовані вниз, буде ознакою незадоволеності стравою.
 13. Якщо трапеза залишила тільки гарне враження, вилку з ножем ставлять на тарілку по центру, паралельно один одному та ручками вліво. Другий спосіб ― трохи під нахилом, рукоятками на 17:00.
 14. При завершенні трапези, столові прибори викладають на тарілку паралельно один одному і ручками вниз, у напрямку до себе.
 15. Використані вилки й ножі не кладуть на скатертину або серветку.
 16. Якщо перед початком вечері на столі надмірно багато келихів, можна попросити прибрати зайві. Так ви звільните місце навколо себе та зменшите ризики розбити щось або розлити.

 

І пам'ятайте, якщо ви не знайомі із пропонованим асортиментом столових приборів, скористайтеся підказкою: підглянете за сусідами.