ТОП-10 голландських сирів, які варто скуштувати

Час читання - 3 хв.

Голландські сири посідають другу позицію на п'єдесталі після французьких. Тверді, м'які, з цвіллю, пряні, кремові, горіхові ― з незліченної безлічі пропонуємо десятку тих, які точно варто скуштувати.

Історія кращих голландських сирів починається в давні часи, ще до нашої ери. Готували перші партії за старовинними рецептами, запозиченими у сироварів Стародавнього Риму. Основними інгредієнтами були ― добірне коров'яче, козяче та овече молоко. Отримані рецептури поступово удосконалювалися місцевими умільцями, й тільки 400 років тому голландські сири підкорили Європу. Кожен місцевий сорт ― смачний продукт, зі своєю родзинкою. Обрати десятку було складно, та нам вдалося. 

Маасдам

Гордість голландських сироварів, із характерним солодкуватим присмаком, неповторним ароматом та безліччю великих круглих дірочок. Улюблені багатьма бульбашки виникають внаслідок процесу бродіння й руху бактерій, які додають спеціально. Маасдам готовий до вживання вже через місяць, але чим довше він дозріватиме, тим більші будуть дірочки. Гурмани зазначають, що даний сир нагадує швейцарський емменталь, але голландський виробляють за іншою технологією та й дозріває він швидше. Ідеальний варіант для приготування сендвічів, фондю, а також запікання з м'ясом, птицею. Підхожі сорти вин: мерло, шардоне, совіньйон блан.

Едамський

Едам ― сир світло-жовтого відтінку з вершково-горіховим присмаком та практично без запаху. Рецепт походить з невеликого містечка Едам. Готують його з коров'ячого або козячого молока визначеної жирності. Тривалість дозрівання на дерев'яних стелажах становить не менше двох місяців. Дірочок дуже мало або вони взагалі відсутні. Згодом стає щільнішим, сухішим та набуває вираженого солоного присмаку. Справжній едамський сир має форму неправильної кулі, а колір м'якоті ― блідо-жовтий.

Ще один цікавий факт: якщо цей сир дозріває до 17 тижнів, його покривають яскраво-червоною оболонкою або жовтою, якщо більше, то покривають чорним воском ― мрія кожного гастрономічного туриста. Усі три види можуть використовуватися як закуска в поєднанні з фруктами та червоним, рожевим вином, а також як невід'ємний компонент гарячих супів, лазаньї, піци, пасти.

Гауда

Класичний варіант сиру з яскравою жовтою скоринкою, досить щільною консистенцією й ніжним кремовим смаком. У продажу можна знайти сир Гауда з коров'ячого та козячого молока, а також із додаванням спецій та трав. Якщо його розрізати, добре видно безліч очок невеликого діаметру. Середня вага однієї головки ― 4,5 кг. Дозрівають голландські сири сорту Гауда від 2 до 36 місяців ― чим довше, тим більше на зрізі невеликих дірочок. У більш витриманих сирах (5–7 років) з'являється солодкість карамелі, а текстура іноді стає крихкою. У Голландії дуже люблять цей сир в копченому вигляді, але за межами країни даний сорт зустрічається вкрай рідко. Варіантів його використання безліч, від створення сирних тарілок до начинок для піц і пирогів.

Старий Амстердам

Із сімейства Гауда найтитулованіший сир ― Старий Амстердам ― продукт відомих сироварів Westland. Його виробляють тільки зі свіжого молока, а витримують мінімум 18 місяців. Текстура тверда й щільна з рідкісними, але великими вічками. Колір скоринки глибокий карамельний, а м'якоті ― персиковий. У готовому сирі присутні нотки карамелі, горіхів. Післясмак маслянистий, солонуватий. Незважаючи на високу цінність Старий Амстердам додають у десерти, несолодку випічку, а також подають з фруктами й горіхами до молодого бордо або каберне.

Лейденський

Напівтвердий дієтичний сорт сиру, який виробляють зі знежиреного молока з додаванням кмину, гвоздики та інших спецій. У народі його називають просто «кминний». Вирізняється пряним ароматом й злегка сухуватою м'якоттю. Структура на початкових термінах дозрівання еластична, далі стає твердішою та щільнішою. Також темніє колір. Сьогодні сир Лейден виробляють великі корпорації в різних частинах планети з урахуванням усіх секретів голландських сироварів. Завдяки своїй сухуватості він добре гармонує з будь-якими сортами вин, може виступати як самостійна закуска чи додаток до інших сортів сиру.

Паррано

Твердий пластичний сорт сиру з ніжним горіхово-пряним смаком. Колір приглушений золотистий. Схожий з пармезаном, але дозріває швидше, всього за 9 місяців. Для подачі до фруктів та вина Паррано нарізають тонкими скибочками, а до пасти, різотто й омлетів ― його натирають. Підходить для додавання в піци, паельї, салати, соуси, лазаньї.

Граскаас

Сорт м'якого голландського сиру, що в перекладі означає «трав'яний». Готують такий сир із першого удою коров'ячого молока після випасу на полонинах ранньою весною, тому виробляють його невеликими партіями, всього за 4 тижні. Сир із ніжним вершковим смаком подають до такого ж молодого вина.

Блау Клавер

Є серед голландських сирів види з цвіллю. Blauw Klaver привертає увагу своєю яскраво-блакитною скоринкою, яку перед вживанням не зрізають. М'якоть трохи волога, але не розсипчаста. Подають до міцних алкогольних напоїв.
 

Доруваел

Ще один сорт сиру з пліснявою, але вже з червоною. Як порівняти з попереднім, має більш різкий аромат, чітко виражений вершковий смак та однорідну консистенцію. Його виробництво засноване на використанні спеціальних червоних бактерій, а сам процес вимагає дотримання суворої стерильності. Поки тільки одна фірма в Голландії має дозвіл на виготовлення даного сиру.

Бемстер

Маловідомий сорт сиру за межами Голландії, але дуже популярний серед місцевих жителів. Родом із північної частини Королівства Нідерландів, де його виготовляють з коров'ячого молока, що не пройшло обробку. Саме ця особливість пояснює наявність своєрідного присмаку лугових трав, який посилюється протягом тривалого періоду дозрівання (до 2 років). Бемстер солодший і м'якший, ніж сири з інших регіонів країни. А подають його окремо від яскравих насичених страв, разом із сухим червоним вином.