Як відновитися після робочого тижня – 5 доречних порад

Рутина — один з найбільших ворогів більшості сучасних людей. У час, коли можливості для подорожей обмежені, чимало з нас просто не знають, як «перезавантажитися», відновити сили для роботи та повноцінно відновитися за короткий час — скажімо, протягом вихідних. Ситуацію ускладнює те, що більшість офісних працівників перевели на дистанційну роботу, і через це стрімко зросла кількість депресій. Це небезпечно і для людини, і для її найближчого оточення. Але психологи знають, як запобігти депресивним станам та ефективно відновитися для подальшої плідної праці.

  1. Збільшуємо рухливість. Встановіть правило — кожної суботи вдень відправлятися у пішу мандрівку мінімум на 3-4 години. Якщо не вийдете з дому, майже стовідсотково проведете цей час зі смартфоном у руках чи за переглядом чергового серіалу. А тим часом, фізична активність допомагає зняти втому, знизивши вироблення гормонів стресу — кортизолу і греліну. Під час активності організм виробляє ендорфіни — природні антидепресанти, які приводять людину в стан ейфорії, з цієї причини його часто називають «гормоном щастя» або «гормоном радості». Фізична активність викликає активний приплив кисню до всіх органів тіла, в тому числі й до мозку, відбувається повне переключення організму, що допомагає відновитися і протистояти депресії та зневірі. Це не означає, що треба хапатися за важку штангу або одразу бігти марафон — просто більше рухатися, бажано — на свіжому повітрі.
  2. Спілкування з тваринами. Чудово, якщо вдома є котик чи собачка. Вчені вже неодноразово довели, що люди, у яких є улюбленці, значно здоровіші психічно й фізично. Але що вдіяти, якщо тримати тварину вдома немає можливості — приміром, через зайнятість чи алергію? Відправляйтеся у вихідні до зоопарку, на ферму чи на виставку екзотичних тварин. Ідеально — туди, де звірів можна пестити та годувати. Перезавантаження та позитив забезпечені!
  3. Домашній спа-салон. Щоб потішити себе елементарними процедурами, не варто йти до люкс-салону краси. Ванночки для ніг, маски для обличчя — готові чи зроблені власноруч, масаж, манікюр та педикюр — все це легко зробити самостійно та не витрачаючи зайвих коштів. Можна навіть зробити обгортання — застосовуючи косметичну глину чи водорості — така процедура коштує під тисячу гривень, а вдома вона обійдеться менше ніж 100 грн! Згадайте, коли востаннє просто приймали ванну, а не душ поспіхом? Наповніть ванну, з піною чи сіллю, забудьте про всі справи, залиште телефон у кімнаті — відпочиньте, почитайте книгу та випийте чаю на травах.
  4. Медитативні практики. Зовсім не потрібно їхати в Тибет, або шукати китайського майстра, щоб зайнятися цими корисними практиками — медитаціями, аутотренінгом. Є з чого вибрати й тим, хто хоче зайнятися яким-небудь варіантом дихальної гімнастики: до ваших послуг і стародавній китайський цигун, і маса інших варіантів. Більшість цих практик не потребують спеціальних знань чи особливої фізичної підготовки. Цілком достатньо килимка для йоги та години вільного часу.
  5. Зробіть щось нетипове для себе або те, чого вже кілька років не робили. Тут варіантів мільйон — кожен може запропонувати власний. Давно відкладали читання цікавої книги — починайте читати. Можливо, після довгої перерви буде трішки важко зосередитись, але за півгодини все буде гаразд. Доведено, що регулярне читання не тільки підвищує інтелект, а й покращує фізичне здоров'я, а також підтримує психіку. Нейрофізіолог Девід Льюїс з колегами провели дослідження, як різні види активності сприяють зняттю стресу. Групу добровольців вводили в стан стресу, а потім пропонували цей стрес зняти за допомогою того чи іншого методу. Виявилося, що найефективнішим антистресом є саме читання. Крім книг, можна переглянути старі сімейні фото, трошки оновити інтер’єр (змінити текстиль, декор, пересунути меблі). Гарна ідея для зміни діяльності та вражень — приготувати незвичайну страву, яку досі ще не готували.

Бережіть себе та не забувайте відпочивати!