Як скласти ефективний план на 2021 рік та досягти успіху

Кінець року — традиційний час підбиття підсумків, складання списків досягнень та фіаско. А початок 2021 — слушний період для того, щоб сформувати план на рік. Часто ми робимо це на ентузіазмі, а потім, за кілька місяців, відкладаємо план на далеку поличку, де він припадає пилом.

Пропонуємо вам кілька порад щодо підготовки та складання реального плану на наступні 12 місяців. Це не будуть рамки — це буде гнучкий раціональний підхід, який допоможе підвищувати ефективність будь-якої діяльності та досягти поставлених цілей!

Вчимося складати план, що працює

Якщо ви вже намагалися скласти список дій і досягнень та це не спрацювало, варто для початку проаналізувати помилки і зробити кілька тренувальних вправ. Перше — потренуйтеся складати ретельний план на добу. Розпишіть детально (бажано на папері, а не за допомогою гаджетів чи програм), що робитимете протягом дня. Від часу на ранковий душ до розкладу відеоконференцій на роботі — з точним таймінгом кожного пункту.

Увечері настане момент істини: ви зможете проналізувати помилки, яких припустилися під час складання плану. Такий досвід допоможе визначитися, що саме займає найбільше часу та потребує найбільше уваги. 

Друга вправа на шляху до здійснення мрій та великих досягнень у 2021 — скласти план на… усе життя. Так-так, не бійтеся мислити, мріяти та планувати глобально. І це не має бути наївний список на зразок «схуднути», «купити машину», «вийти заміж» та «посадити дерево». Ні, будуємо детальний план із визначенням цілей.

Це повинні бути саме ті цілі, яких ви дійсно хочете досягти, а не ті, які ви вважаєте необхідними. Корисно розбити цілі на категорії для кращої візуалізації. Категорії можуть бути такими: кар’єра, подорожі, сім’я/друзі, здоров’я, фінанси, знання, духовний розвиток, творчі досягнення тощо.

У кожній із категорії зазначте конкретні цілі з датами. Наприклад:

  • Надіслати бізнес-план інвестору до березня 2021.
  • Вирушити в подорож до Південної Америки навесні 2025.
  • Важити не більш ніж 70 кг у 2028 році.

Планування на день та на подальше життя — гарний тренінг для того, щоб планувати рік.

Перегляньте ще раз глобальні цілі та подумайте, що саме реально втілити в життя найближчими місяцями.

 

Як правильно планувати рік

За статистикою, 28% людей кидають свої плани, складені на початку року, уже після першого тижня, 42% — після першого місяця, а 55% забувають про них через пів року. Отже, замало просто розписати свої цілі та мрії — потрібно ще надихнути себе на рік плідної роботи. Як це зробити?

Дуже важливий систематичний підхід та аналіз досягнень попереднього року. Те, що не вдалося у 2020, доведеться надолужити в 2021. Отже, приступаємо безпосередньо до складання плану.

Діємо так:

  1. Розміщуємося у зручному місці, де ніхто не заважатиме та не відволікатиме. Беремо блокнот та ручку, а також календар, у якому буде зручно записувати. Приступайте до роботи в гарному настрої, відпочивши, а не у вільну хвилину, яку вдалося вихопити між справами й турботами. Планування — річ, яка не терпить метушні.
  2. Розбийте рік на періоди — приміром, за порами року або декадами. За категоріями, які ми окреслили у глобальних планах на життя, визначаємося з пріоритетами на кожен із періодів. Наприклад, ось категорії: сім’я, здоров’я, прибуток, професійний розвиток, друзі, навички та вміння, фізичний розвиток, духовний розвиток, подорожі, творчість, покупки. Розташуйте їх за важливістю на кожен із періодів (починаючи з найбільш важливого). Потім у кожній категорії запишіть конкретні цілі. Приміром, на весну запланувати піти вчитися танцювати латину (у категорії «Творчість»), придбати посудомийну машину («Покупки», квітень), завершити проєкт та претендувати на підвищення (березень, «Професійний розвиток»), піти до автошколи (ціль на весь період, кінцева мета — отримання водійського посвідчення, категорія «Навички та вміння»). Таким чином розписуємо весь рік.
  3. Не ставтеся до складання плану формально. Мисліть стратегічно та об’єктивно оцінюйте реальність виконання поставлених завдань. Якщо не впевнені в чомусь — внесіть ціль до окремого списку (резервного).
  4. Не ставтеся до річного плану як до жорстких рамок. Дата досягнення мети не має нависати над вами, як дамоклів меч. Крім того, є безліч не залежних від нас обставин, які можуть суттєво відкоригувати наші плани. 

Як користуватися планом?

На початку кожного місяця переглядайте календар цілей. За потреби уточнюйте дати, доповнюйте планування періоду.

Щасливого та плідного 2021 року!