Як вибрати декантер для вина: корисні поради
Як вибрати декантер для вина: корисні поради
Час читання -3хв.
Як говорять знавці вина та справжні гурмани, без використання декантера вино «спить». А отже, і не повністю розкриває весь свій вишуканий смак та аромат.

«Навіщо ця скляна ваза?» — думають багато людей, уперше побачивши декантер. Проте, як говорять знавці вина та справжні гурмани, без нього вино «спить». А отже, і не повністю розкриває весь свій вишуканий смак та аромат. Чи для кожного вина потрібен декантер та як його правильно вибрати, давайте розбиратися разом. 

Для чого потрібен декантер 

Щоб відповісти на це запитання максимально зрозуміло, потрібно згадати шкільний курс хімії та  термін «декантація». Простими словами, це процес виділення з рідини осаду. Як відомо, вино — «живий» організм, у якому продовжують відбуватися різні хімічні реакції.

З часом у доброго витриманого вина винні кислоти випадають в осад і в пляшці з’являються невеличкі кристалики. Ніякої шкоди вони не завдають, проте в келиху виглядають не зовсім естетично.

Щоб побачити цей винний осад, професійні сомельє спочатку переливають вино в декантер, підсвічуючи його світлом від свічки або ліхтаря. Проте це не єдина функція цього графина. 

Декантація виконує три завдання:

 • позбавити вино осаду;
 • розкрити повний букет вина, пом’якшити таніни за рахунок насичення киснем;
 • зробити подачу вина більш естетичною.

Як вибрати декантер для вина правильно: види

Декантери бувають різної форми залежно від функції. Для різного вина використовується графин певної форми. Для молодих танінних вин потрібні декантери із широкою нижньою частиною та воронкоподібною шийкою. У такому посуді напій активно взаємодіє з киснем і швидко пом’якшується.

Нерідко для молодих червоних вин використовують також графини більш складної форми. Наприклад, з тонким довгим носиком і спіральною шийкою. Протікаючи по них, напій швидко збагачується киснем та отримує легкий смак.

«Зрілі» вина, навпаки, переливають у шароподібні графини з вузькими шийками, щоб вони не переокислювалися під час контакту з повітрям. Професійні сомельє навіть говорять, що для вин із витримкою понад 20 років декантація взагалі не потрібна, бо може повністю зіпсувати вишуканий смак напою. Колекційні вина, як правило, не декантують або переливають у декантер безпосередньо перед вживанням.

Яким винам потрібна декантація

Декантувати потрібно молоді червоні вина з гарним потенціалом витривалості та складним букетом. У них багато танінів, тому після окислення вони стають більш м’якими та лагідними.

Декантують також вина старше трьох років і портвейни. Для цього напій акуратно переливають у декантер, повільно покачують і залишають приблизно на 10–15 хвилин. Це допомагає розкрити букет вина й нові відтінки у смаку.

Для білих вин контакт із киснем не важливий. Проте їх можна декантувати у вузьких графинах, щоб позбутися осаду та сірчистого газу.

Як вибрати декантер для червоного вина

Декантація — це ритуал, своєрідна культура. У декантері запускається процес бродіння, тому форма для червоних вин особливо важлива:

 • декантер із вузькою шийкою і широким дном — підходить для молодих вин (до 5 років) із насиченим фруктово-ягідним смаком, портвейнів;
 • графин із широкою шийкою і широкою нижньою частиною — використовують для молодих вин, що потребують розкриття букету та максимального насичення киснем;
 • спіралевидний декантер, з тонким вузьким носиком, продовгуватий — для танінних, терпких, насичених сортів;
 • декантер у формі амфори чи графина — для зрілих витриманих вин та вин середньої міцності;
 • шароподібний декантер із вузькою довгою шийкою — для зрілих вин, що мають осад, але не потребують окиснення.

Декантація червоного вина

Щоб правильно подати гарне вино, як справжній сомельє, знадобиться:

 • відкорковувач;
 • свічка;
 • декантер необхідної форми;
 • сірники або запальничка.

Порядок дій:

 1. Перш за все потрібно запалити свічку.
 2. Пляшку з вином акуратно протерти рушником, щоб зняти пил чи можливий наліт. Акуратно відкоркувати.
 3. Невеличку кількість вина наливають у декантер та ретельно омивають ним стінки посудини. Це вино зливають окремо.
 4. Вино із пляшки наливають тоненькою цівкою, щоб воно повільно стікало по стінках. Декантер потрібно тримати трішки під нахилом. Якщо вже помітний осад, вино залишають у пляшці.
 5. Молоді насичені вина перед розливанням можна витримати в декантері 10–15 хвилин або трішки збовтати. 

Декантер — дуже корисна та красива річ для ефектної подачі напою. Його важливо завжди тримати в чистоті та окремо від іншого посуду. Через особливу форму мити його не дуже зручно, тому, щоб на стінках не залишався винний осад, одразу після дегустації посудину потрібно залити теплою водою.

Під час миття не використовуйте абразивні мийні засоби та жорсткі щітки. Якщо винний осад таки залишився, можна видалити його за допомогою рису: засипати зерно й під час миття злегка розкачувати декантер. Після чищення графин слід промити кип’яченою водою та залишити сушитися у вертикальному положенні.