Як користуватися гейзерною кавоваркою: поради, що стануть у пригоді
Як користуватися гейзерною кавоваркою: поради, що стануть у пригоді
Час читання -3хв.
Багато людей вважають гейзерну кавоварку пережитком минулого. Проте це не так. Доволі простий механізм і можливість швидко приготувати смачну каву вдома робить цей прилад популярним і донині.

Багато людей вважають гейзерну кавоварку пережитком минулого. Проте це не так. Доволі простий механізм і можливість швидко приготувати смачну каву вдома робить цей прилад популярним і донині.

Сьогодні випускаються моделі для газових плит, а також електричні кавоварки. У деяких сучасних моделях можна автоматично збити вершки чи молоко, щоб приготувати капучино. Це домашній варіант для тих, хто хоче без зайвих зусиль насолоджуватися смачною кавою та кому набридло варити її у джезві.

Особливості конструкції: принцип гейзеру

Гейзерна кавоварка (мока) відома багатьом ще з часів СРСР. Її винайшов у 1933 році італієць Біалетті (сьогодні найвідоміша компанія з випуску гейзерних кававарок). Саме в Італії мока набула найбільшого розповсюдження і досі вважається найпопулярнішим приладом для приготування кави. Вона занесена до Книги рекордів Гіннеса як найвідоміша кавоварка у світі. 

Гейзерна кавоварка складається з кількох частин. Її механізм на перший погляд здається доволі складним. Однак усе просто: нижня частина слугує резервуаром для води, далі розміщений фільтр, спеціальна ємність для меленої кави й верхня частина, куди під дією пари, як у гейзері, виштовхується готовий напій. 

Головне правило користування — стежити за процесом, щоб не переварити каву. Для гейзерної кавоварки краще використовувати зерно середнього чи крупного помелу: дрібний забиває фільтр.

 

Переваги кавоварки гейзерного типу:

 

 • можна швидко і просто приготувати натуральну каву. Приготування займає лише кілька хвилин, а з процесом впорається будь-яка людина;
 • не потрібно чітко розраховувати кількість кави та води: достатньо наповнити ємність водою та засипати каву у спеціальне ситечко до певних позначок;
 • на відміну від джезви (турки), у гейзерній кавоварці напій не збіжить;
 • напій не містить кавової гущі;
 • доступна ціна порівняно з автоматичними кавовими машинами;
 • легка та компактна конструкція: кавоварка не займає багато місця, її можна брати із собою в поїздки;
 • сучасні моделі наділені додатковими функціями. Наприклад, звуковим сигналом завершення процесу, дисплеєм із таймером, можливістю збити вершки чи молоко, автоматично підтримувати температуру;
 • кавоварку легко мити.

Як користуватися гейзерною кавоваркою: інструкція

Культовий спосіб заварювання дає можливість приготувати каву з приємним м’яким смаком без гірчинки.

 1. У нижню чашу наливаємо чисту воду до позначки.
 2. Беремо ситечко-фільтр і засипаємо мелену каву середнього помелу, не трамбуємо. Часточки повинні бути трохи більшими за цукор.
 3. Вставляємо верхню частину, закручуємо чи закриваємо, як клапан (у сучасних моделях).
 4. Ставимо кавоварку на вогонь або вмикаємо: напій готується гарячою водою, яка під дією пари виштовхується з нижнього резервуару у верхній. Як тільки кава з’явиться у верхній частині, можна знімати з вогню. Напій готовий.
 5. За смаком додавайте вершки, цукор, молоко, сироп. 

 

Якщо модель дає можливість збивати вершки чи молоко, їх потрібно в невеликій кількості налити у верхній резервуар. Далі кавоварка все зробить сама: у результаті вийде смачний напій із густою молочною пінкою. 

Яку гейзерну кавоварку вибрати: велику чи малу

Гейзерні кавоварки бувають різних розмірів: на одну, дві, чотири, шість порцій. У малих кава готується дуже швидко: не більше двох хвилин.

Розмір кавоварки впливає також на смак готового напою. Так, у малих ємностях кава виходить більш м’яка, з тендітним смаком. У великій — напій міцний, дуже часто має гострий смак, незалежно від сорту кави. Тому, як кажуть експерти, щоб отримати більш насичений напій, краще вибирати великий об’єм: приблизно на чотири порції.

 

Електричні моделі

 Сучасний варіант класичної кавоварки мока містить нагрівач і працює від розетки. За зовнішнім виглядом така модель нагадує звичайний електричний чайник і також автоматично вимикається. Тому за нею не потрібно стежити, займаючись іншими справами.

Як правильно користуватися гейзерною кавоваркою: поради щодо догляду

Перед першим використанням обов’язково ознайомтесь з інструкцією виробника, перевірте наявність і цілісність усіх частин, ретельно промийте їх водою з рідким мийним засобом та просушіть.

Фахівці радять не ставити кавоварку на великий вогонь, щоб не зіпсувати смак напою. У разі дуже швидкого нагрівання кава часто перегрівається і набуває гіркого присмаку, втрачаючи весь аромат. Вимикати вогонь краще, коли перші порції готового напою з’являться у верхній частині.

Під час роботи кавоварку важливо не чіпати руками, щоб не обпектися. Після кожного використання всі частини потрібно акуратно помити водою і просушити. Проте не бажано використовувати щітки, абразивні засоби й посудомийну машину. З часом на стінках корпусу утворюється наліт із кавових масел. Його не варто зчищати: він захищає напій від металевого присмаку.