Вибираємо делікатес: як відрізнити чорну ікру від підробки

Вибираємо делікатес: як відрізнити чорну ікру від підробки

Час читання -4хв.
Ікра — улюблений для багатьох і дуже смачний продукт, бажаний гість на будь-якому урочистому застіллі. Сьогодні 60–70% чорної ікри має сумнівне походження або є підробкою.

Ікра — улюблений для багатьох і дуже смачний продукт, бажаний гість на будь-якому урочистому застіллі. Раніше баночка чорної ікри була справжнім делікатесом. А сьогодні 60–70% чорної ікри в Україні має сумнівне походження або є підробкою.

Уся справа — у ціні: завжди знаходяться ті, хто хоче «нажитися» на делікатесних продуктах. Тому дуже важливо навчитися правильно вибирати продукт, щоб за немалі кошти поласувати ікрою, а не дешевою підробкою або контрафактом.

Як відрізнити натуральну чорну ікру

Перш за все потрібно звертати увагу на упаковку. Якісна ікра випускається у скляних або металевих баночках. А от у пластикових відерцях чи ємностях знайти якісний продукт неможливо.

Фахівці також радять дізнатися про головні бренди та місця виготовлення ікри, особливості їх маркування. Кожен серйозний виробник захищає власну продукцію від підробок, щоб зберегти гарну репутацію.

  1. На маркуванні обов’язково повинен бути вказаний вид риби, з якої добули ікру. Наприклад, осетер, стерлядь.
  2. Далі дивимося на склад (в ідеалі має бути лише ікра й сіль), технічні умови виготовлення і термін придатності. Якщо ікра справжня та якісна, її можна зберігати не більше 8 місяців. Непастеризовану — не більше 2 місяців. Якщо термін переважає 12 місяців, це говорить про підробку або додавання консервантів.
  3. Варто також дізнатися, яким чином добута ікра: забійним або дійним. Сучасні фермерські рибні господарства обов’язково вказують таку інформацію, що також буде доказом якості продукції.
  4. Якщо банка прозора, переверніть її. Якісна ікра не повинна плавати в рідині та стікати по стінках і дну. Ікринки не злипаються і легко переміщуються з боку на бік. Якщо потрясти металеву банку, не повинно бути чутно плескоту.
  5. Ціна. Справжня чорна ікра не може коштувати дешево: її виробництво — дуже затратний процес. Осетрові риби ростуть повільно, і щоб отримати якісну ікру, потрібно зберегти поголів’я та вкласти чимало коштів на їх вирощування.

ЯК ВІДРІЗНИТИ СПРАВЖНЮ ЧОРНУ ІКРУ ВІД ПІДРОБКИ

Зовнішній вигляд, запах та консистенція — основні показники якості ікри. Справжня чорна ікра не повинна бути ідеальної округлої форми: якщо всі ікринки однакові, то перед вами білковий продукт, імітація ікри.

Розмір ікринок залежить від виду риби. Найбільші — у білуги, яка заборонена до вилову. Якщо ікринки дуже дрібні, це може бути підробка з ікри щуки.

Справжня чорна ікра не має яскравого рибного запаху. Аромат у неї приємний, ніжний. Ікринки розсипчасті, консистенція однорідна.

Під час натискання вони легко лопаються та залишають білий слід — молочко. Ікра осетрових риб дуже ніжна.

Якщо ікра свіжа та виготовлена за ГОСТом, то вона не матиме жирного блиску. Дуже часто, щоб «прикрасити» ікру, виробники змащують її олією. Це легко побачити, якщо ікринки залишатимуть жирний слід.

Види чорної ікри

Осетрова ікра

В осетра ікра — приблизно до 2 мм. Колір темний: сірий, коричневий або сіро-жовтуватий.

У молодих риб ікра майже чорного кольору, з віком світлішає. Ікринки ніжні, легко лопаються, без особливого та яскравого запаху. Іноді відчувається легка гірчинка та горіхово-вершковий присмак.

Севрюга

Найменша з осетрових риб, тому й ікра в неї — приблизно 1 мм. Ікринки більш пружні, темно-сірого, чорного або платинового кольору. Смак тонкий, іноді з вираженим присмаком риб’ячого жиру.

Стерлядь

Ікринки дрібні, у середньому 1 мм, темно-сірого кольору, з тонким морським запахом.

Як перевірити якість у домашніх умовах

Це легко зробити за допомогою звичайної гарячої води. Потрібно закип’ятити воду, налити у прозору склянку та опустити в неї невелику кількість ікри.

  • Якщо вода набула темного сірого або чорного кольору, перед вами фарбований продукт. Часто так підроблюють ікру щуки.
  • Вода прозора, але на поверхні утворилася жирна плівка — ікру змащували маслом або перед вами білковий продукт.
  • Якщо розчинилися всі ікринки — вони були зроблені з желатину.

Натуральна чорна ікра в гарячій воді трішки набухне, набуде світлого кольору та перетвориться на варене «рибне» яйце. У воді будуть плавати незначні пластівці. 

Ікра майже будь-якої риби — дуже корисний продукт. Вона містить калій, натрій, йод, вітаміни, амінокислоти та білки. Чорна ікра — це скоріше бренд, символ заможності, делікатес. Вона також дуже корисна, але за своїм складом майже не відрізняється від ікри інших риб. 

Тож і висновок простий: поласувати смачною чорною ікрою приємно. Проте купувати потрібно сертифіковану продукцію, яка вирощена на спеціальних фермах із дотриманням усіх санітарно-гігієнічних норм. Легальну чорну ікру добувають у спеціальних агрогосподарствах.