Який посуд підходить для готування на багатті: досліджуємо плюси і мінуси

Який посуд підходить для готування на багатті: досліджуємо плюси і мінуси

Час читання -3хв.
Запорука хорошого пікніка чи туристичного походу — звичайно ж, ситний обід. На природі завжди пробуджується гарний апетит.

І тут, як кажуть знавці, лише бутербродами чи печивом не обійтись. Та й не варто ними обмежуватися! Адже можна легко та швидко приготувати смачні страви на багатті. Плов, рагу з м’ясом, тушковані овочі, каші і навіть млинці та пампушки готуються на вогні. Головне — мати правильний вогнетривкий посуд. Про нього й поговоримо.

Який посуд обрати: поради фахівців щодо матеріалу

Звичайні пательні та каструлі, в яких ми готуємо на кухонних плитах чи у духовій шафі, не розраховані на тривалий контакт із вогнем. Тому для пікніка знадобиться спеціальний посуд. І тут важливо враховувати як форму, товщину дна та стінок, так і головне — матеріал виробу. Він має бути стійким до полум’я з усіх сторін, зокрема ручки та кришки. А також легким, щоб посуд не займав багато місця і не потребував великих зусиль у транспортуванні.

 

Алюмінієвий посуд: плюси і мінуси

Першим спадає на думку алюмінієвий посуд, адже саме у ньому раніше готували каші та супи в польових умовах. Алюміній не боїться полум’я та різких перепадів температури, легкий і має високу теплопровідність. Тож вода у такій посудині швидко закипить і швидше приготуються страви. Ще один безсумнівний плюс алюмінієвого посуду — низька вартість.

Серед мінусів фахівці зазначають те, що алюміній доволі м’який метал, легко деформується та швидко втрачає привабливий вигляд. А також посуд окислюється, вступаючи в реакцію з повітрям і їжею. У ньому не рекомендується залишати страви після приготування. Але це стосується лише «чистого» алюмінію, який не оброблений всередині емаллю чи іншим захисним покриттям.

Ліпшим варіантом буде анодійований алюміній: він не окислюється, легкий та міцний.

 

Чавунний посуд: плюси і мінуси

Чавун — прекрасний варіант для тушкування м’ясних чи овочевих страв на повільному вогні. Саме в такому посуді плов набуває свого характерного смаку. Чавунний посуд безпечний, вогнетривкий, дуже довго зберігає тепло. У ньому можна залишати готові страви і повторно розігрівати.

Проте цей матеріал має суттєвий мінус — він дуже важкий. З ним непросто і незручно в туристичному поході без автомобіля. До того ж чавунний посуд не універсальний: в ньому не бажано кип’ятити воду, а також варити перші страви. Ліпше всього він годиться для тушкування м’яса, овочів із великою кількістю масла чи смальцю. Жир проникає у пори матеріалу, створюючи природне антипригарне покриття. Від води воно руйнується.

 

Неіржавна сталь

Стальний посуд із маркуванням від 18/10 також підходить для багаття, але більше розрахований на варіння чи тушіння. Смажити на стальних пательнях незручно: страви прилипають навіть з додаванням великої кількості масла. Винятком буде посуд із високовуглецевої сталі зі стінками не менше 2 см.

 

Титановий посуд: плюси і мінуси

Сюди належать саме титанові вироби, а не з титановим покриттям. Їх переваги — невелика вага та міцність. Від алюмінію титан відрізняється високою хімічною та корозійною стійкістю, тому такий посуд добре зберігає зовнішній вигляд і легко очищується.

Недолік цього матеріалу — низька теплопровідність. У 15 разів нижча, ніж у алюмінію.

Глиняний посуд для готування на багатті

Глиняний посуд вважається безпечним та екологічно чистим матеріалом. Але в своєму традиційному виконанні для приготування страв на відкритому вогні він не годиться. Глиняні вироби не пристосовані до швидкого нагріву та різких перепадів температури, тому можуть тріснути. Є спеціальні глиняні казани та горщики для вогню, але вони виготовляються за особливою технологією з вогнетривкої глини.

Форма має значення

Майже весь спеціалізований посуд для багаття має овальну форму дна. А пательні — спеціальні жолобки. Це важливо для правильного розподілу та розсіювання тепла. Для довгих походів ліпше обирати універсальний посуд, в якому можна приготувати декілька страв. Наприклад, казан — у ньому можна зробити плов, кашу, потушкувати м'ясо чи овочі.

Посуд для приготування плову на багатті

Заядлі мандрівники та всі, хто любить готувати на багатті, точно скажуть, що ліпшою стравою на пікніку буде плов. Смачно, просто готувати і можна ситно нагодувати всю компанію. Щоб приготувати плов на вогні краще використовувати казан. У продажу є варіанти з алюмінію, чавуну і сталі. Чавунний казан просто ідеальний варіант для приготування плову на дачі чи у себе на подвір’ї. А от везти його у похід чи брати на пікнік незручно: він дуже важкий.

Казан можна підвішувати над вогнищем або ставити на спеціальну опору. Оптимальний об’єм — 4–6 літрів. У ньому також можна потушкувати овочі, відварити кашу. Для приготування плову і каш ліпше підходить дно напівсферичної форми.

За великого бажання, як кажуть туристи, приготувати плов можна і у звичайній каструлі чи пательні. Проте смак та загалом консистенція буде сильно відрізнятися від традиційної страви у казані. Тут рис повільно тушкується, насичуючись ароматом та смаком м’яса з овочами.

Смачних мандрівок!