Абетка столового етикету: прибори та їх призначення

Абетка столового етикету: прибори та їх призначення

Час читання -3хв.
Наш «гід» столовим приладдям буде корисний і власникам закладів громадського харчування, і офіціантам, які прагнуть поглибити власні знання.

Якщо ви не народилися у сім’ї британських лордів, не варто стидатися того, що іноді плутаєте столові прибори за їхнім призначенням. У ресторанах високої кухні заведено викладати на стіл прибори у максимальному складі, частину з них можуть прибрати, коли ви зробите замовлення. Та все-таки завжди є вірогідність опинитися на світській вечірці чи прийомі, тому варто раз і назавжди запам’ятати призначення кожного прибору та більше ніколи не плутатися. Наш «гід» столовим приладдям буде корисний і власникам закладів громадського харчування, і офіціантам, які прагнуть поглибити власні знання.

Види столових приборів та їх функції

Столове приладдя розподіляють на основне та додаткове. Основне теж діляться — на прибори трапезні (столові), для закусок, риби, десертних страв і фруктів, а також для вживання гарячих напоїв. За потреби до цього набору додаються спеціалізовані прибори — для равликів чи устриць, стейків тощо. Є ще одне стандартне поняття — столовий набір. Такий набір призначений для вживання основних страв — це перші і другі гарячі страви. У наборі — виделка, ложка, ніж (на фото нижче).

Щоб не плутатися, закусочні виделка та ніж менші за розміром на півтора-два сантиметри. Рибні виделка та ніж також відрізняються: виделка має три зубчики (або чотири, але значно коротші, аніж у закусочних та столових виделок), ніж особливої, округлої з обох боків, форми. Десертні прибори зазвичай кладуть зверху основної тарілки, праворуч від невеликої тарілки для хліба та пиріжків. Фруктова виделка має два зубчики, так само, як і прибор для цільного шматка м’яса, але у неї зубчики довші.

На перший погляд легко заплутатися. Не варто хвилюватися, адже професіонали ресторанної та бенкетної страви зможуть назвати мінімум дві сотні (!) тільки різновидів ножів. Найбільш уживані такі: основний (столовий), для закусок, для стейків, для риби, для сиру, для вершкового масла, десертний ніж.

Так само варто запам’ятати основні види виделок (ми перерахували їх вище), але не зайве також усвідомити, що деякі заклади можуть здивувати вас столовими приборами несподіваних форм та призначень. Приміром, є спеціальні виделки для перекладання оселедця із загальної тарілки — невеличка, двозубчаста. Можна також зустріти ніж-виделку — прибор у вигляді ледь зігнутого ножа з двома зубчиками на кінці, його застосовують для нарізання і перекладання на індивідуальну тарілку твердого сиру порційно. Любителям морепродуктів варто розрізняти виделки для рибних консервів (шпротів) округлі, із трьома зубчиками, тонку довгу виделку для омарів (довга, з одним зубцем, схожа на довгу голку), кокільну виделку для гарячих рибних страв. 

Навіть якщо ви побачили поруч зі своєю тарілкою столовий аксесуар, у призначенні якого ви не впевнені на 100 %, не соромно запитати офіціанта чи партнера по вечері або обіду.

У ресторанах азіатської кухні в Європі прийнято подавати до столового набору по стандарту (виделка, ніж, ложка для основних страв) палички для їжі. Але у ресторанах, які повністю спеціалізуються на азійських стравах (японських, китайських, тайських, корейських тощо) можуть подати винятково палички та одну ложку для супу. У такому разі європейські прибори доведеться попросити в офіціанта.

Зліва на право на фото основні прибори до столу:

 1. Закусочна виделка.
 2. Основна (обідня) виделка.
 3. Десертна ложка.
 4. Обідня (столова) ложка.
 5. Основний ніж (столовий).
 6. Ніж закусочний.
 7. Рибний ніж.
 8. Рибна виделка.

Види столового посуду і приладів

Для сервірування столу вдома чи в ресторані заведено використовувати кілька видів тарілок. Кожна з них призначається для певної страви. Першою традиційно ставиться пласка сервірувальна (основна) тарілка, що має великий розмір. Цей предмет дозволяє дотриматися правил етикету, захистити стіл від плям, крихт і контакту з гарячою поверхнею посуду. Також велика тарілка використовується для накладання основної гарячої страви, якщо вона подається на загальному блюді. На основну велику тарілку ставиться посуд для супу, закусок, гарніру і салатів. Кожна з тарілок для сервірування столу має свою форму і розмір.

Окремо розташовуються та подаються спеціальні тарілки:

 • Пиріжкова — для випічки невеликого розміру, хліба, також на неї кладеться ніж для вершкового масла.
 • Тарілка для пасти — великого діаметру, із помітним заглибленням посередині.
 • Десертна — має середній діаметр 20 см, призначена для фруктів і десертів. Відрізняється тим, що по її обідку завдано хвилястий візерунок або яскравий малюнок.
 • Блюдо — пласка таріль розміром до 45 см в діаметрі. Застосовується для канапе, страв із птиці, риби, м'яса, яке кожен з учасників трапези перекладає на власну тарілку.
 • Кокіль — невеличка тарілка для морепродуктів, ікорниця — ємність на ніжках, у якій подається рибна ікра.

 

Головне, з чим треба визначитися, обираючи схему та стиль сервірування — кількість гостей, стиль трапези (індивідуальні замовлення, бенкет зі зміною страв, фуршет тощо). Відповідно до асортименту страв обирайте і прибори та посуд. На столі не має бути зайвого, що не буде використано гостями.